0
محتویات سبد خرید  • وضعیت
  • جدیدترین
  • پربازدیدترین
  • پرفروشترین
  • ارزانترین
  • گرانترین
  • الفبا
میدی کنترلر

اصطلاح (MIDI) مخفف (Musical Instrument Digital Interface) به معنی ابزار دیجیتال ساز های موسیقی می باشد که در دهه هشتاد میلادی تولید و به عرصه موسیقی وارد شد.
در موسیقی مدرن تقریبا نیاز کامل به یک استودیو مجهز و تعداد بالای نوازنده و مشکلات رکوردینگ و... از بین رفته و شما می توانید با شبیه ساز های با کیفیت بالا که عملکرد ساز های موسیقی را تقلید میکنند به تولید و تهیه موسیقی بپردازید, اما مشکلی که در پروسه تولید با کامپیوتر ها وجود دارد غیر واقعی بودن اجرا و نبود حس نوازندگی یک ساز در حین تولید موسیقی می باشد. نواختن یک ساز مجازی با یک میدی کنترلر می تواند احساس بهتری داشته باشد و جلوی تکراری شدن پروسه تولید را گرفته و مانعی برای خلاقیت آهنگساز ایجاد نکند.

برای بیان ساده بعد از کارت صدا استودیویی ، میکروفن استودیو و اسپیکر مانیتورینگ ، میدی کنترلر یکی از اجزای مهم یک استودیو آهنگ سازی محسوب میشود.

انواع میدی کنترلر:
معمول ترین نوع میدی کنترلر، کنترلر هایی هستند که دارای کلاویه هایی مانند پیانو می باشند و شما از طریق کلاویه های تعبیه شده در آنها به اجرای موسیقی می پردازید.
یکی دیگر از مدل های محبوب میدی کنترلر ها لانچ پد ها هستند که به جای کلاویه های پیانو، دارای ردیف هایی از دکمه ها هستند، این دکمه ها عمدتا حساس به Velocity و دارای بک لایت های جذابی هستند. از آن ها عمدتا برای کنترل کردن سازهای کوبه ای مانند درام ماشین ها استفاده می شود، اما در عین حال از آن ها می توان برای نواختن سایر سازها مانند سینتی سایزرها استفاده کرد.
از انواع دیگر میدی کنترلر می توان به کنترلر های بادی یا کنترلر های گیتار مانند و seaboard ها اشاره کرد.

 

نکات مهم هنگام خرید میدی کنترلر:
1.    ابعاد: میدی کنترلر ها در ابعاد مختلفی عرضه میشوند که از نمونه های کوچک 25 کلاویه و یا 2 اکتاو تا نمونه های 88 کلاویه که مساوی است با تعداد کلاویه های یک پیانو واقعی. درصورتی که نیاز به یک کنترلر برای یک محیط کوچک و فقط اجرای ملودی های ساده دارید می توانید به کیبورد های 2 یا 3 اکتاو اکتفا کنید. اما اگر نیاز به یک کنترلر با رنج بیشتری از نت ها هستید و یا میخواهید برای یادگیری پیانو اقدام به خرید کنترلر کنید مناسب ترین نمونه مدل های 88 کلاویه و یا حداقل 6 اکتاو هستند
2.    نوع کلاویه: کلاویه های کنترلر ها به صورت سنگین...نیمه سنگین...و synth like هستند که هرکدام استفاده خاص خود را دارند.
نمونه های سنگین و نیمه سنگین برای کسانی مناسب هستند که قصد خرید کنرلری با حسی مثل پیانو واقعی را دارند.کنترلر هایی با کلید سبک و یا synth like برای کسانی مناسب هستند که میخواهند اجرا های سریع و راحتی داشته باشند و فشار و وزنی مانع آنها نباشد.
3.    امکانات افتر تاچ: افتر تاچ امکانی است که در یرخی نمونه های میدی کنترلر تعبیه شده که به کاربر این امکان را می دهد که پس از فشردن کلید بتواند با تغییر فشار کلید تغییراتی در صدای خروجی ایجاد کند از جمله تغییر بلندی صدا و یا ایجاد ویبراتو و سایر افکت های موجود.
4.    نوع خروجی و ورودی: در کنترلر های قدیمی تر از اتصالات 5 پین میدی استفاده می شد که برای ورودی و خروجی دستگاه یک اتصال مجزا نیاز بوده است. امروزه اکثر دستگاه هایی که قابلیت میدی دارند اتصال آنها بوسیله پورت usb انجام می شود.
5.    امکانات جانبی: در برخی میدی کنترلر ها میتوان شاهد امکانت بسیاری باشیم. از جمله فیدر های مناسب برای کنترل میکسر... ابزار های آرپژ... ورودی پدال های مختلف...و یا وجود امکانات خاص برای نرم افزار DAW خاص و....