0
محتویات سبد خرید
مقالات تاریخچه
  • 67
  • 723 مرتبه
تاریخچه کمپانی بزرگ JBL

تاریخچه کمپانی بزرگ JBL

14 دی 1401

 

وقتی صحبت از بلندگوهای حرفه ای و اسپیکرهای شخصی میشود،قطعا نام شرکت JBL برای هر گوشی اشناست!


شرکت جی بی ال (JBL) یکی از بزرگترین تولید کننده های تجهیزات صوتی حرفه ای در جهان، سالهاست که به صورت تخصصی در زمینه تولید اسپیکرهای حرفه ای کنسرتی ،اسپیکرهای شارژی بلوتوثی و هدفون  بلوتوث فعالیت میکند.
شرکت جی بی ال در سال1946،توسط جیمز بولو لانسینگ(James Bullough Lansing) درایالت ایلینویز آمریکا تأسیس شد. جیمز بولو لانسینگ ،مهندس صوت و طراح اسپیکر ،در ابتدا و در سال ۱۹۰۲ مدیر کمپانی (Altec Lansing) بود و بعد ها با تاسیس شرکت جی بی ال به محبوبیت زیادی رسید، و در واقع  اسم شرکت JBL از حروف اصلی نام این فرد تشکیل شده است.( James Bullough Lansing)

 

نمایندگی محصولات جی بی ال در مشهد

لانسینگ طراح اولین بلندگوهای هورن (HORN) در Altec بود  و اولین بلندگوی هورن را برای سالن های نمایش طراحی کرد.
مدل معروف W575 ،مربوط به سال ۱۹۳۴ می باشد؛ که موفق به کسب جایزه اسکار شد. جالب است بدانید که این بلندگوی غول پیکر به تنهایی پشت پرده نمایش قرار می گرفت و به علت وضوح صدا و قدرت پرتاب صوت،صدای متفاوتی را برای تماشاچیان ایجاد میکرد.
لانسینگ شرکت Altec Lansing را در سال 1941 به شرکت خدمات آلتک فروخت، و تفاهم کرد که کلیه نام های تجاری شرکت، ارزش برند و دارایی ها در مالکیت شرکت جدید باقی بماند و همچنین برای مدت 5 سال با Altec Lansing رقابت نکند!

 

محصولات حرفه ای  جی بی ال در مشهد

شرکتی که در حال حاضر با نام JBL شناخته می شود،ابتدا با نامLansing Sound Incorporated  و از تاریخ 1 اکتبر 1946،فعالیت حرفه ای و جهانی خود را اغاز کرد.
در اواخر دهه 40 و تا حدود سال1955،ارزش نام لنسینگ به عنوان یک برند تجاری، در حال افزایش بود و اسپیکر هایی که با این نام تجاری تولید میشد،در بازار رقابتی فروش بالایی داشت.
در اواسط دهه  1950 و در شرایطی که این شرکت به سرعت در حال رشد بود ،شرکت لانسینگ تصمیم به ایجاد نام جدید گرفت ، و در نهایت نام جی بی ال (JBL) را برای محصولات خود انتخاب کرد و به تعبیری لوگو و اسم جدید، نمایانگر صعود سریع ثروت و شهرت شرکت در اواخر دهه 1950 و دهه 1960 بود.
ظهور موسیقی راک اند رول در دهه 1960، نیاز به مبدل های سنگین را نشان می داد که بتوانند از عهده فشاری که هنگام اجرای کنسرت های زنده به آنها تحمیل می شود، برآیند.
 Fender Guitar ،مدل D130 را به عنوان درایور ایده آل برای سیستم های گیتار الکتریکی خود معرفی کرد و JBL نسخه تخصصی این درایور را برای شرکت Fender ارائه داد وبا ورود جی بی ال به دنیای استودیوی ضبط، این شرکت محصولات مختلفی را برای گروه های دیگر موسیقی به بازار عرضه کرد.شرکت جی بی ال در سال 1970 میلادی اولین دستگاه ضبط کاست استریو با سیستم کاهش نویز Dolby B را تحت عنوان CAD5 به بازار معرفی کرد .
سیستم کاهش نویز Dolby B با باریک نمودن پهنای قطعه صوتی و کم کردن سرعت چرخش کاست، موجب کم شدن نویز شده و این کاست پلیر را به یکی از دستگاه‌های High Fidelity (دستگاه صوتی با صداقت بالا در پخش) تبدیل نمود.
در سال 1982 جی بی ال اقدام به استفاده از تیتانیوم در تولید درایورهای فشرده (توییترها) نمود و سری L این شرکت پس از یک بازنگری به این نوع توییتر مجهز شد ودر سال 1991 ،نخستین سیستم‌های صوتی حرفه‌ای بر پایه درایورهایی از جنس نئودیوم ،ابداع شدند.
جی بی ال به قدری در صنعت تولیدات صوتی پیشرفت داشت که در سال 2002 از اسپیکرهای این شرکت  در صدارسانی جام جهانی  کره و ژاپن و همچنین مراسم Grammy آن سال نیزاستفاده شد.

 

اسپیکرهای حرفه ای سینمایی جب بی ال


شرکت جی بی ال در دو بخش اصلی JBL Consumer و JBL Professional تجهیزات صوتی خود را تولید میکند.
در بخش JBL Consumer ،تجهیزات صوتی را برای بازار خانگی مصرف کنندگان و در بخش JBL Professional،تجهیزات حرفه ای را برای استودیو، ضبط،، صدای portable (DJ) و بازارهای سینما تولید می کند. 
شرکت جی بی ال (JBL Company) اکنون زیر نظر کمپانی هارمن پرو (HARMAN PRO) فعالیت می کند و همچنان با تولید تجهیزات صوتی پیشرفته و مدرن مانند سیستم های صوتی خانگی و اسپیکرو هدفون های بلوتوثی ،سهم زیادی در بازار تجهیزاتی صوتی دارد و به عنوان یک شرکت محبوب و مورد اعتماد در بین هنرمندان و سایر کاربران مورد استفاده قرار میگیرد.

 

اسپیکرهای قدرتمند شارژی بلوتوثی جی بی ال

 در سال 2014 طی یک قرارداد بزرگ تجاری در صنعت الکترونیک، شرکت هارمن بهمراه شرکت های زیرمجوعه اش مانند جی بی اب و آ کا جی و.. داشت، به ساموسنگ فروخته شد.این بزرگترین قرارداد تجاری در سال 2014 بشمار میرود. اگر دقت کرده باشید هم اکنون سامسونگ از تکنولوژی و شرکت های زیر مجموعه هارمن برای تولیدات خود استفاده میکند.برای مثال گوشی های تسل جدید سامسونگ از هندزفری AKG  استفاده میکند یا تقویت کننده های بعضی از مدل های تلوبزیون و گوشی را از هارمن کاردن بهره گرفته است.
 

فایل های پیوست