0
محتویات سبد خرید
مقالات آموزشی
  • 54
  • 50 مرتبه
چگونه مانند یک موزیسین حرفه ای در 8 مرحله تمرین کنیم

چگونه مانند یک موزیسین حرفه ای در 8 مرحله تمرین کنیم

08 آذر 1401

مهم نیست که کدام ساز را می نوازید!اگر بدانید که چگونه به خوبی تمرین کنید، در کمترین زمان ممکن به نتایج دلخواه خودخواهید رسید. 
یادگیری ساز،در هر سنی کاملا امکان پذیر است. اگر به استراتژی های خاصی برای تمرین پایبند باشید، می توانید در کوتاه مدت پیشرفت چشمگیری داشته باشید. 
در این مقاله،ما به شما نکاتی را خواهیم گفت،که مثل حرفه ای ها در 8 مرحله تمرین کنیدودر مسیر تبدیل شدن به یک نوازنده چیره دست،به درستی حرکت کنید.

بهترین حالت تمیرن نوازندگی

از زبان یک معلم پیانو
من شخصاً به استعداد اعتقادی ندارم!به عنوان مثال، عبارت "من فقط استعداد موسیقی ندارم" اغلب به عنوان بهانه ای برای عدم توجه به موسیقی استفاده می شود.
 اما اگر استعداد نیست، پس چه چیزی حرفه ای ها را از آماتورها متمایز می کند؟ 
تعریف تمرین
تمرین عبارت است از،تمرین مکرر یک رفتار، برای کمک به یادگیری و تسلط بر یک مهارت. 
یاد بگیرید که خوب تمرین کنید!
تکرار،کلید ایجاد مهارت است!بسیاری از دانش آموزان درک را با توانایی اشتباه می گیرند. 
به عنوان مثال،بیایید وانمود کنیم که هرگز ماشین سواری نکرده اید و من روی کاناپه به شما مراحل انجام رانندگی راتوضیح می دهم
این احتمال وجود دارد که شما همه توضیحات من را درک کرده باشید،اما هنوز نمی توانید رانندگی کنید،زیرا فاقد مهارت های عملی هستید.

 

مراحل تمرین نوازندگی حرفه ای

8 نکته حرفه ای برای تمرینی موفق 
1. بخش های دشوار را با سرعت آهسته تمرین کنید.
تقریباً اکثر دانش‌آموزان خیلی سریع تمرین می‌کنند و سعی می‌کنند تمام قطعه را به هر طریقی که شده اجرا کنند.
(این یعنی نواختن، نه تمرین!)
به یاد داشته باشید: وقتی در حال تمرین هستید، همزمان معلم و شاگرد هستید. اگر چیزی را درک نمی کنید، یا آن را به درستی برای خود توضیح نداده اید، یا زمانی را برای انجام صحیح آن صرف نکرده اید. 
اگر با سرعت زیاد شروع به نواختن قطعه کنید، استرس ایجاد کرده اید. استرس به مغز نشان می دهد که شما در خطر هستید، که در واقع می تواند مانع از پیشرفت شما شود.
از مترونوم استفاده کنید و سرعت را به اندازه ای آهسته انتخاب کنید تا بدون اشتباه از اجرای ان قسمت عبور کنید! 
سرعتی را انتخاب کنید که بتوانید قبل از اجرای هر نت به آن فکر کنید. خیلی آهسته شروع کنید و اجرای قطعه  را بارها و بارها تکرار کنید، تا زمانی که قطعه را به درستی و بدون خطا اجرا کنید.

 

چکونه عالی تمرین کنیم

2.سرعت را تغییر دهید
هنگامی که ازاجرای یک بخش دشوار با سرعت آهسته و بدون اشتباه عبورمیکنید، میتوانید سرعت مترونوم را تا جایی که مجد دچار اشتباه وخطا میشوید کمی افزایش دهید و بعد از ان مجدد با همان سرعت مرحله اول و اهسته ،شروع به نواختن کنید و بعد از چند بار تمرین مجدد سرعت را افزایش دهید.
بعد از مدتی متوجه خواهید شد که میتوانید قطعه را با سرعت بیشتر هم بدون خطا و به راحتی اجرا کنید.
در واقع وقتی به این مرحله رسیدید،نشانه خوبی است که شما به درستی تمرین کرده اید.
3.انگشتان دست خود را بررسی کنید
انگشت گذاری صحیح برای اجرا و نواختن اسان وبدون خطا،امری مهم و ضروری است! 
در ابتدا معلم  به شما در انگشت گذاری صحیح کمک می کند ودر ادامه مسیر هرچه تجربه شما بیشتر میشود،خودتان بهترین تصمیم را برای انگشت گذاری صحیح خواهید گرفت .
4.از خودتان سوال کنید!
در حین تمرین همیشه از خودتان سوال کنید! آیا همه چیز را همانطور که نوشته شده اجرا می کنم؟ آیا هنوز می توانم این بخش را به درستی اجرا کنم؟ آیا می توانم آن را با دو برابر سرعت هم اجرا کنم؟ آیا انگشتان دست من درست است؟
 شما باید همیشه در حال تکرار و مرور تمرینات خود باشید و ذهن خود را برای انجام چالش های مختلف اماده نگه دارید،تا اجرا و نواختن بخش های مختلف قطعه اسان به نظر برسد.
5.از بخش های مختلف موسیقی شروع به تمرین کنید
برای انجام تمرین همیشه نیازی نیست که از اول قطعه شروع کنید.
همه قوانین را تغییر دهید و خود را با این چالش روبرو کنید که بتوانید از میزان های مختلف شروع به تمرین کنید.به این ترتیب، شما هم قطعه را بهتر می‌شناسید و اگر در حین اجرا لازم شد، می‌توانید از هر جایی شروع کنید.
6. گام ها و ریتم ها را جداگانه تمرین کنید
برای بسیاری از مبتدیان، یادگیری ریتم،سخت ترین بخش است. 
با یک دست شروع کنید، سپس دست دیگر را وارد کنید. اگر نتوانید با هر دو دست ریتم را بدون اشتباه بزنید، نمی توانید قطعه را به درستی بنوازید. 
مرحله دوم ،گام نوازی است که بدون در نظر گرفتن ملودی و ریتم،سعی کنید در گام مورد نظر بنوازید و به نت های گام مسلط شوید.
در مرحله سوم بعد از درک ریتم و گام،میتوانید قطعه را کامل همراه با گام و ریتم  اجرا کنید و با تمرین زیاد در این مرحله به اجرای درست قطعه مسلط شوید.

 

مرکز فروش لوازم موسیقی

7. دست چپ و راست را جداگانه تمرین کنید
هنگامی که شروع به یادگیری یک قطعه جدید می کنید، هرگز سعی نکنید همه چیز را به یکباره و با دو دست بنوازید. ملودی و همراهی را از هم جدا کنید و هر دو دست را جداگانه تمرین کنید. با انجام این روش از اشتباهات جلوگیری میکنید و از این طریق اجرای قطعه را خیلی سریع تر یاد خواهید گرفت.
8. به دستان خود اعتماد کنید
هنگام تمرین به دستان خود نگاه نکنید. این کار علاوه بر اینکه حواس شما را پرت می کند، مانع از ساخت حافظه عضلانی دستان شما و پیدا کردن راه خود می شود.

 

بهترین قیمت پیانو در مشهد

نتیجه
هیچ کس استاد به دنیا نمی آید! برای تبدیل شدن به یک نوازنده بزرگ ،به کمی صبر و البته تلاش و تمرین مستمر نیاز دارید. اگر با انضباط و تعهد به تمرین نزدیک شوید، خیلی زود می توانید به نتایج دلخواه خود در عرصه نوازندگی برسید. 

فایل های پیوست