0
محتویات سبد خرید
مقالات آموزشی
  • 21
  • 360 مرتبه
ویدیو پروژکتور چیست ؟

ویدیو پروژکتور چیست ؟

10 خرداد 1401

ویدیو پروژکتور و موارد مصرف آن چیست؟

در زندگی های امروزی پروژکتورها جای خود را در زندگی مردم به خوبی باز کرده‌اند و از آنها در جلسات،مدارس، دفاتر، سالن های سینما، واحدهای تبلیغاتی و حتی خانه ها استفاده می‌شود. این دستگاه با اسامی دیگری در بازار همچون ویدیو پروژکتور، پروجکشن، دیتا پروژکتور و... شناخته می‌شود. پروژکتور دستگاهی است که از یک منبع مانند: کامپیوتر، لپ تاپ،گوشی، تلویزیون و... صدا و تصویر را می‌گیرد و آن را بر روی یک پرده با ابعاد مشخص به نمایش می‌گذارد.

در زمان‌های گذشته ویدیو پروژکتورها تنها مورد استفاده آن بیشتر در همایش ها و محیط‌های کاری بود اما امروزه کاربردهای این فناوری بسیار بیشتر شده و حتی در منزل نیز از آن‌ها استفاده می‌شود. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که فیلم و سریال‌های مورد علاقه خود را بر روی ویدیو پروژکتور مشاهده ‌کنند تا به این ترتیب حس خوشایندی داشته‌ باشند. از طرفی گیمرها نیز از اینکه تصاویر بازی‌های مهیج خود را بسیار باکیفیت مشاهده ‌کنند، لذت غیرقابل توصیفی می‌برند. درنتیجه با گسترش کاربردهای ویدیو پروژکتورها، تقاضا برای خرید آن نیز افزایش یافت. در ادامه قصد داریم به بررسی مفهوم ویدیو پروژکتور و انواع آن بپردازیم و درنهایت موارد مصرف هریک را توضیح دهیم.

ویدیو پروژکتور چیست؟

ویدیو پروژکتور یکی از بهترین وسایل الکترونیکی در حوزه نمایش تصویر است که به راحتی می‌تواند انواع سيگنال‌های صوتی و تصویری را بزرگتر از اندازه واقعی تصویر نشان دهد‌. البته باید گفت که برای نمایش تصاویر با استفاده از این وسیله الکترونیکی باید سطح صافی همچون دیوار سفید و یا پرده های مخصوصی که برای این کار طراحی شده اند، استفاده شود‌. هر ویدیو پروژکتور شامل دو بخش اصلی می‌باشد، که یکی لامپ ودیگری لنز نام‌ دارد. لنز این دستگاه که نام دیگر آن عدسی می‌باشد وظیفه دارد تا تصاویر دریافتی برای نمایش را بزرگنمایی کند و لامپ تصویر که مکمل آن است وظیفه دارد تا تصاویر را بر روی پرده به نمایش بگذارد.

کاربردهای ویدیو پروژکتورها

همان طور که گفتیم در گذشته از ویدیو پروژکتورها کمتر استفاده می‌شد، چراکه این دستگاه نوعی ابزار لوکس بود و قیمت بسیار بالایی نیز داشت. اما امروزه این دستگاه  به ‌عنوان یکی از حرفه‌ای‌ترین و پرکاربردترین نمایشگرها در حوزه‌های مختلفی نظیر؛ کسب‌وکار، تبلیغات، نمایشگاهی، سینمای خانگی، هنری، ورزشی، تفریحی و... بکارگرفته می‌شود.

در ادامه به معرفی و بررسی دقیق‌تر کاربردهای ویدیو پروژکتورها می‌پردازیم.

۱-استفاده در جلسات

امروزه بیشترین موارد استفاده از ویدیو پروژکتورها در جلسات می‌باشد. این جلسات می‌توانند با تعداد نفرات اندک که بیشتر به منظور معرفی خدمات و یا محصولات تشکیل ‌شوند، یا جلساتی با تعداد نفرات متوسط با موضوع کنفرانس و یا در گروه هایی با تعداد نفرات بالا که معمولا در سالن های همایش یا سینما تشکیل می‌شود از ویدیو پروژکتور استفاده می‌کنند.

۲-تبلیغات و نمایشگاه‌ها

از ویدیو پروژکتورها در حوزه تبلیغات نیز استفاده‌های مختلفی ‌می‌شود. با استفاده از قابلیت هایی که ویدیو پروژکتورها دارند می‌توان از آنها در مراکز خرید، فروشگاه ها، نمایشگاه های داخلی و خارجی به منظور تبلیغات استفاده کرد.

۳-مدارس و دانشگاه‌ها

با پیشرفت دانش و دور شدن از سیستم قدیمی آموزش، دانشگاه ها و مدارس نیز از این فرصت استفاده کرده و جهت هوشمندسازی سیستم آموزشی خود از ویدیو پروژکتورها بهره گرفته‌اند. این سیستم بدلیل سهولت استفاده در مدارس و دانشگاه‌ها بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۴-سینما و سینمای خانگی

قطعا شما هم برای یک بار که شده به سینما رفته‌اید. باید بگوییم سالن‌های سینما نیز در دنیای امروز برای نمایش فیلم از جدیدترین و به روزترین ویدیو پروژکتورها استفاده می‌کنند. نکته حائز اهمیت این است که بدانید حتی امروزه از ویدیو پروژکتور علاوه بر سینما در منازل هم از آن استفاده می‌کنند.

فاکتورهای مهم در انتخاب یک ویدیو پروژکتور

مهم نیست که چه وسیله و یا ابزاری را می‌خواهید بخرید، مهم این است که بدانید برای خرید آن باید چه فاکتورهایی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید خرید مطمئن و عالی داشته باشید. با ما همراه باشید تا با مهمترین فاکتورهای خرید ویدیو پروژکتور آشنا شوید:

۱-لومن

واحد اندازه گیری شدت نور، لومن است. باید بدانید هرچقدر که یک پروژکتور از عدد لومن بالاتری برخوردار باشد، تصویر شفاف‌تر و کیفیت بسیار بالاتری دارد. اما این نکته را نیز به خاطر بسپارید که قطعا آن ویدیو پروژکتور از قیمت نسبتا بالایی برخوردار خواهد بود.

۲-رزولوشن

رزولوشن که به عبارتی همان وضوح تصویر گفته می‌شود، همان تعداد پیکسلی است که ویدیو پروژکتور و یا هر وسیله نمایشی دیگر برای نمایش تصویر از آن استفاده می‌نماید. با این حال اگر به دنبال نمایش تصویر شفاف و با کیفیت تر هستید، و یا به عبارتی میخواهید وضوح تصویر بیشتر باشد، باید ویدیو پروژکتوری انتخاب کنید که رزولوشن بالایی داشته باشید همچنین باید بدانید که رزولوشن بالا یک پروژکتور بر قیمت آن نیز تاثیر گذار است.

۳-کنتراست تصویر

معیاری که بتوان به کمک کن تفاوت میان تیره و روشن بودن نقطه تصویر را مشخص کرد، کنتراست تصویر است. لازم است بدانید کنتراست تصویر نسبت یک عدد به یک عدد مشخص شده است که با افزایش نسبت آن، کیفیت تصویر افزایش می‌یابد و واضح و بدیهی است که تصویر کیفیت خیلی خوبی بر روی پرده نمایش خواهد داشت.

۴-درگاه

امروزه بسیاری از ویدیوپروژکتورها دارای درگاه ورودی HDMI هستند. البته شایان ذکر است که این دستگاه‌ها یک یا چند درگاه یواس‌بی نیز دارند که از آن‌ها برای اتصال حافظه‌های جانبی و ماوس استفاده می‌شود.

انواع ویدیو پروژکتورها از نظر کاربرد 

با توجه به اینکه تکنولوژی پیشرفت چشمگیری داشته است، دور از ذهن نیست که این وسیله نمایشی دارای انواع مختلفی باشد:

ویدیو پروژکتورهای جیبی
ویدیو پروژکتورهای خانگی
ویدیو پروژکتورهای چندکاربره
ویدیو پروژکتورهای جیبی

همانطور که از نام این ویدیو پروژکتورها مشخص است، پروژکتورهای در ابعاد کوچک هستند که بزرگترین مزیت اینگونه از ویدیو پروژکتورها سهولت حمل و نقل آنها می‌باشد.  برای استفاده از آنها به تجهیزات خاصی نیاز نیست، کافی است شما یک پایه عکاسی کوچک داشته باشید تا بتوانید از این مدل پروژکتورها استفاده کنید.

لازم به ذکر است که به دلیل ابعاد کوچک و محدودیت در طراحی شدت روشنایی این پروژکتورها حداکثر به ۱۰۰ لنسی لومن می‌رسد و برای آنکه بتوانید خروجی بهتری از تصویر را داشته باشید باید فاصله پروژکتور را از پرده نمایش کم یا زیاد کنید.

مزایای ویدیو پروژکتورهای جیبی

درادامه به معرفی و بررسی مهم‌ترین مزایای پروژکتورهای جیبی می‌پردازیم.

۱-دارای قابلیت جابه‌جایی

با توجه به گفته های بالا این ویدیو پروژکتورها از وزن بسیار پایینی برخوردار هستند، که این مزیت باعث حمل و نقل راحت آنها شده است. لازم است بدانید که منبع تغذیه این ویدیوپروژکتورها باتری است. پس با این حال بدون هیچ گونه محدودیتی در هر مکانی می‌توان از آن استفاده نمود.

۲-قیمت مناسب و مقرون به صرفه

یکی از مهمترین مزیت‌های این ویدیو پروژکتور قیمت مناسب و به صرفه آن است. اما این نکته را نیز باید در نظر داشته باشید که برای خرید چنین وسیله‌ای نباید قیمت را فدای کیفیت کنید.

۳-داشتن ورودی‌های مختلف

یکی دیگر از مهمترین مزیت‌های ویدیو پروژکتور جیبی، برخوردار بودن از چندین ورودی مختلف و متفاوت است. به راحتی می‌توانید با توجه به نیاز خود و شرایط موجود از هریک از ورودی های آن استفاده کنید.

معایب ویدیو پروژکتورهای جیبی

ویدیو پروژکتورهای جیبی دارای معایب بسیاری است که در ادامه به معرفی و بررسی مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

روشنایی کم
یکی از بزرگترین عیب‌هایی که این نوع از ویدیو پروژکتورها دارند، منبع تغذیه آن‌ها است. همان طوری که می‌دانید باتری‌های معمولا ظرفیت خیلی زیادی ندارند. پس باید گفت نمی‌توان از این نوع ویدیو پروژکتور برای مدت زمان زیادی استفاده کرد. چرا که با کاهش باتری نور آن نیز کم خواهد شد.

عدم امکانات کافی در سیستم عامل
به طور کلی سیستم عاملی که این مدل از ویدیو پروژکتورها از آن استفاده می‌کنند اندروید است. اما این سیستم عامل زیبایی بصری خوبی ندارد.

ویدیو پروژکتورهای خانگی

خوب است بدانید ویدیو پروژکتورهای خانگی در حال حاضر در دو کیفیت Full HD و۴K عرضه می‌شود. اگر شما هم قصد خرید ویدیو پروژکتور را دارید، لازم است به شدت روشنایی آن توجه زیادی داشته باشید.

فاکتورهای لازم برای خرید ویدیو پروژکتورهای خانگی

برای خرید ویدیو پروژکتورهای خانگی باید فاکتورهایی را رعایت کرد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

برند
در میان برندهای بسیار زیادی که در بازار وجود دارد، اپسون و پاناسونیک از بهترین برندهای برای خرید ویدیو پروژکتور هستند.

کیفیت تصویر
در رابطه با کیفیت تصویر پارامترهایی مانند رزولوشن و کنتراست اهمیت دارند؛ طبیعی است که هرچه رزولوشن و کنتراست بالاتر باشد، کیفیت تصویر نیز بالاتر است.

روشنایی
از دیگر عوامل مهمی که در خرید یک پروژکتور خانگی مهم است، میزان روشنایی پروژکتور است‌. میزان روشنایی یک ویدیو پروژکتور به میزان نور محیط مورد استفاده بستگی دارد. اگر قصد دارید در فضای روشن از ویدیو پروژکتور استفاده نکنید و نور محیط را کاهش ندهید، باید ویدیو پروژکتورهایی را خریداری نمایید که روشنایی بسیار بالایی دارند.

میزان بودجه
بودجه یا توان خرید یکی از مهمترین فاکتورها برای خرید هر لوازمی می‌باشد و خرید پروژکتور نیز مستثنا از این قاعده نیست. این نکته را نیز در نظر داشته باشید که بازه قیمتی ویدیو پروژکتورها بسیار زیاد است و به راحتی می‌توانید با توجه به بودجه مورد نظر خود یکی از آن‌ها را خریداری کنید.

ویدیو پروژکتورهای چندکاربره

و اما دسته آخر از ویدیوپروژکتورها که بزرگترین دسته از این نوع محصولات می‌باشند و می‌توان گفت بیشتر پروژکتورهای موجود در بازار را بدلیل چند کاره بودن در دسته ی خود جا می‌دهند. دامنه فعالیت این مدل ویدیو پروژکتورهای چندکاربره بسیار زیاد می‌باشد که از استفاده در همایش ها گرفته تا سالن های ورزشی و  مراسم های عروسی کاربرد دارد.

دقت داشته‌ باشید اگر قصد خرید ویدیو پروژکتور دارید، باید براساس نیاز خود یکی از سه مورد بالا را انتخاب کنید. اما فراموش نکنید این پارامتر تنها برای خرید پروژکتور کافی نیست. بلکه لازم است اول از همه مشخص کنید که ویدیو پروژکتور را برای چه کاربری می‌خواهید و در نهایت از میان برندهای مطرح روز دنیا یکی را با توجه به بودجه خود انتخاب نمایید.

انواع تکنولوژی‌های ساخت ویدیو پروژکتور

نکته مهمی که در رابطه با ویدیو پروژکتورها لازم است بدانید این است که تفاوت آن‌ها در لامپی است که برای آن‌ها به کار رفته است. ویدیو پروژکتورها از نظر فناوری استفاده شده در ساخت لامپ به سه دسته تقسیم می‌شوند که عبارت است از؛

  • DLP

  • LCD

  • LED

  • تکنولوژیDLP

تکنولوژی DLP یکی از انواع لامپ استفاده شده در ویدیو پروژکتورهاست. که باید گفت مخفف عبارتDigital Light Processing است. به زبان ساده تر ویدیو پروژکتورهایی که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند جهت منعکس کردن نور بر روی صفحه اصلی از آینه‌های کوچک بهره می‌برند. تصاویر در این ویدیو پروژکتورها توسط یک چرخه رنگ که از سه رنگ اصلی آبی، سبز و قرمز بوده تشکیل می‌شود.

ویدیو پروژکتورهای DLP

شما می‌توانید برای مکان هایی که نور بالایی دارند از این مدل ویدیو پروژکتورها استفاده کنید، علت این امر  قدرت بالای تصاویر خروجی آنها است. لازم به ذکر است که تنها عیب این نوع ویدیو پروژکتور این است که در برخی از اشیا روشن و نورانی دنباله نور ایجاد می‌کند.

ویدیو پروژکتورهای LCD

این مدل از ویدیو پروژکتور جهت به نمایش درآوردن تصویر از سه صفحه مجزا به منظور نمایش رنگ‌های آبی و سبز و قرمز استفاده می‌کند. هر کدام از این صفحه‌ها از میلیون‌ها کریستال مایع تشکیل شده که هرکدام به ‌عنوان یک پیکسل رنگی ظاهر می‌شوند تابه این ترتیب تصویر مورد نظر با وضوح رنگ واقعی بر روی صفحه نمایش ظاهر شود. پروژکتورهای LCD معمولا ارزان‌تر از پروژکتورهای DLP هستند. همچنین وضوح تصویر بهتر و عمر مفید باتری بیش‌تری دارند.

اما این ویدیو پروژکتورها نیاز به یک فیلتر هوا دارند که بطور مداوم باید تمیز شود و به همین جهت هزینه تعمیر و نگهداری بسیار بالاتری نسبت به پروژکتورهای DLP دارند.

ویدیو پروژکتورهایLED

LED  واژه ای شناخته شده در فناوری نمایش تصویر می‌باشد. این کلمه به معنای دیوید ساطع کننده نور است. پروژکتورهای LED برخلاف پروژکتورهای LCDو DLP بر روی منبع نور تمرکز می‌کند.

جمع بندی

در مطالب فوق به بررسی مفهوم ویدیو پروژکتور و انواع و کاربردهای آن پرداختیم. همان طور که می‌دانید امروزه با پیشرفت علم و فناوری ابزار و وسایل جدید جایگزین قدیمی‌ها می‌شوند. ویدیو پروژکتور نیز از آن دسته فناوری‌هایی است که امروزه نسبت به گذشته بسیار بیش‌تر کاربرد دارند. بدون شک این فناوری در آینده در میان مردم بیش‌تر پذیرفته می‌شود و بالطبع آن پیشرفت‌های بیش‌تری نیز می‌کند.

ضروری است که پیش از آن که اقدام به خرید بک ویدیو پروژکتور کنید تمام نیازهای خود را در نظر بگیرید و یکی از انواع ویدیو پروژکتورهای جیبی، خانگی یا چند کاربره را انتخاب کنید. سپس در میان انواع تکنولوژی LCDو DLPو LED مناسب‌ترین ویدیو پروژکتور را انتخاب کنید. فراموش نکنید که ضروری است پارامترهایی مانند لومن، رزولوشن و کنتراست را در ویدیو پروژکتور انتخابی خود پیش از خرید بررسی کنید تا با ویژگی مد نظر شما تناسب داشته ‌باشد.

 

 

فایل های پیوست